• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

İnsanlık Değerleri

Murat GÖKTER 
mgokter@hotmail.com

 
İnsanlık Değerleri
Herkese merhaba diyerek yazıma başlamak isterim.Başlığı atarken biraz düşündüm, daha vurucu olabilirmi diye ama vurucu olsun, olmasın önemli olan anlatılandır..Neyi  anlattığınız değil, nasıl anlattığınız önemlidir.
 Hatırlarmısınız bilmem eski zamanlarda herkes birbirine selam verirdi. Komşuluk ilişkileri çok iyi düzeydeydi.Hatta hatırlarım tüm mahalleliler birbirini tanır.Gelinip gidilir,akşamları oyunlar oynar, komşu annelerimizin yaptığı börek,kek,tatlıları yer,geç saatlere kadar oyun oynardık.Babalarımız annelerimiz sohbet ederdi.Nerde o canım hıdrelez günleri, nerde piknikler, nerde yaz akşamları,Eskilere gittik biraz eskileri hatırlamak hatırlatmak güzeldir.

Peki ne oldu bize ne değişti hayatlarımızda nerde o güzel günler!

Bize bir şey olmadı esasında sadece kişiliğimizi kaybettik insan olmanın özelliklerini kaybediyoruz.Bizi biz yapan toplumu toplum yapan özellikleri kaybettik sadece, Değerlerimiz vardı, herkesin özelliği vardı,birlikte olunca eğlenmeyi öğrenmeyi biliyorduk.

Toplumun en küçük parcası olan aile olma özelliğini kaybediyoruz.Sonrası malesef geliyor zaten biz değilmiyiz çocuklarımıza yabancılarla konuşma,yapma elleme konuşma sus diyen.Büyükler ne yaparsa kopyalayan onlar değilmi.Ne ekersek onu biçmiyormuyuz.

O kücücük beyinlere neler ekiyoruz.Sonrada ben iyi anneyim ben iyi babayım diye geçiniyoruz.    

 Sokakta polise taş atan,sokakta insan öldüren,kapkaç yapan vs. bizim çocuklarımız değilmi.Türk'ü Kürt'ü,Çerkez’i,Laz’ı, vs. hepimiz aynı yerlerde eğlendik gezdik öğrendik evlendik kim kimi ayırabilecek bu ülkede sormak istiyorum.Bunada ben cevap vermek isterim; o kadar güzel olduki düşünsenize bir düğünde halay oynanırken birazdan müzik oryantele döner veya kemenceye veya davula güzel değilde nedir bu. Kültürlerin kaynaştığı dünyada kaç ülke var sizce?

Sormak istiyorum sabah kalkınca sokaktaki kaç kişiye selam veriyoruz..Kaç cocuğa gülümsüyoruz .Sokakta ilk gelen kişiye nasılsınız diye soruyormuyuz.Yoksa korkularımızdan dolayı kafamızı yeremi gömüyoruz.Birbirini tanıyan seven insanlar bir şeyleri paylaşan insanlar düşman olabilirmi sizce?

 Çocuklara bakın bir yere gitseler, yaşıtları varsa eğer  2 dakikada kaynaşmı yorlarmı. Hiç bir şeyi ayırt etmiyorlar ama biz büyükler malesef diğer cocuğun anne ve babasına yaklaşamıyoruz bile nedenmi? Sonradan kazanılan korkular,acabalar....

 Buraya yazmak istediğim eklemek istediğim çok örnek var ama bir sonraki yazıya artık, ama yazımı Ulu  Önder Atatürk'ün bir sözü ile bitirmek isterim;

 “ İnsanları mesut edeceğim diye onları birbirine boğazlatmak, insanlığa aykırı bir sistemdir.

İnsanları mesut edecek yegane vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara biribirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaclarını temine yarayan hareket ve enerjidir.

Dünya barışı içinde beşeriyetin hakiki saadeti, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve muvaffak olmasıyla mümkün olacaktır.”  
ATATÜRK 1931

                                                                                                                                                             


Yorumlar - Yorum Yaz
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı