• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Kutlu Doğum Haftası ve Kur'an Yılı

 Hamdi GEVHER (Karşıyaka Müftüsü)
  
Kutlu Doğum Haftası ve Kur'an Yılı

Bilindiği gibi Diyanet İşleri Başkanlığı 1989 yılından beri Sevgili Peygamberimizin doğum günü olan 20 Nisan’ı Kutlu Doğum Haftası olarak kutlamaktadır.

Hafta boyunca her yıl Peygamberimizin farklı bir yönü ele alınmakta ve Son Peygamber’in doğru bir şekilde tanınması maksadıyla bütün müftülükler tarafından vaaz ve hutbelerle, konferanslar ve panellerle geniş halk kitlelerine anlatılmaya çalışılmaktadır.

Bu sene Peygamberimizin doğumunun 1439. yılını kutluyoruz. 2010 yılı aynı zamanda 610 yılında indirilmeye başlanan Kur’an’ın indirilişinin 1400. yıl dönümüdür. Bu sebeple 2010 yılı Kutlu Doğum Programları Kur’an ve Peygamberimiz hakkında olmuş ve yıl boyunca da Kutsal Kitabımız farklı yönleriyle ele alınacaktır. Kutlu Doğum Haftası Karşıyaka’mızda İlçe Müftülüğümüz tarafından başta camilerimizde mevlid, vaaz, ve hutbelerle, diğer mekanlarda da konferans, panel, Tasavvuf Musikisi Konserleri  gibi salon programlarıyla, dağıtılan gül, kitap ve broşürlerle kutlanmıştır. Müftülüğümüzün programlarına vatandaşlarımızın yoğun bir şekilde katılımları bizi sevindirmiştir. 2010 Kur’an Yılında “Okumak, Anlamak ve Yaşamak” parolasıyla Kur’an’ın okunması, anlaşılması ve hayatımıza yansıtılması hedeflenmektedir.  

Türk milletinin en hassas olduğu konulardan biri Peygamber Sevgisidir. Tarih boyunca hem cenazesinde ve hem de düğününde mevlid okutması, ehl-i beyte saygı duyması, askerini Mehmetçik olarak nitelendirmesi, çocuğuna Peygamberimizin ismini, O’nun ehl-i beytinden olan Ali, Fatma, Hasan, Hüseyin’in adlarını vermesi hep bu duygunun hayata yansımalarıdır. Kutlu Doğum Haftası kutlamaları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın bir alternatifi olarak kutlanmamaktadır. Böyle bir algı son derece yanlıştır. Milletimizin hayatında önemli yeri olan iki hadisenin aynı haftaya denk gelmesinin bir sonucudur. Peygamberimiz 20 Nisan 571 yılında doğmuştur. TBMM de 23 Nisan 1920’de açılmıştır. Milletimizin hem Peygamberine sevgisi sonsuzdur ve hem de devletinin kurucusu olan Büyük Atatürk’e sevgisi sonsuzdur. Peygamber ve Atatürk sevgisi biri diğerini azaltan bir sevgi değildir. Annemizi çok sevmemiz babamızı da çok sevmemize engel olur mu?

Milletimizin kutsal Kitabımız Kur’an’a karşı da son derece saygısı vardır. Kur’an bizim gönüllerimizin gıdası ve ahlâkımızın da esasıdır. Kur’an insanlığa adaleti, hoşgörüyü, sevgi ve saygıyı, doğruluk ve dürüstlüğü öğütler, Allah’a yaklaşma yolunu öğretir, çevreye duyarlı olmayı, her canlının hayat hakkına saygı duymayı, merhameti, varlığı okuyup tefekkür etmeyi, yeryüzünü imar etmeyi emreder. “Yaratan Rabbinin adıyla oku” (Alâk, 1), “hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” (Zümer, 9) ayetlerinde belirtilen ilmin değeri, “Kim haksız olarak bir insanı öldürürse, o bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de bir insanı yaşatırsa o da bütün insanları yaşatmış gibidir…” (Maide, 32) ayetinde belirtilen insan hayatının kutsallığı ve dokunulmazlığı ve bir insanın hayatının kurtarılmasının değeri, “İnsanların yaptıkları yüzünden karada ve denizde bozulma ortaya çıktı…” (Rûm, 41) ayetinde belirtilen çevre problemi, “Bir topluma olan kininiz, sakın sizi adaletsizliğe itmesin. Adil olun…” (Maide, 8) “Ey iman edenler! Kendiniz, ana-babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa, Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun…” (Nisa, 135), ayetlerinin işaret ettiği adalet ve hakkaniyet anlayışı, insanlık için 1400 yıl önce ne kadar gerekli idiyse, günümüzde de aynı derecede gereklidir.

Müslümanların en değer verdiği kitap hiç şüphesiz Kur’an’dır. Fakat Kur’an’ın anlaşılması için mutlaka mealinin (Türkçe Anlamının)  okunması gerekir. Hayatında bir çok kitap okuduğu halde henüz Kur’an Mealini okumamış olanlar için Kur’an Yılı, Kur’an’ı okumak için bir fırsat olsun. Kur’an’ın indirilişinin 1400. yılı Kur’an’ı okumak, anlamak ve yaşamak için hayatımızda yeni bir dönüm noktası olabilir. Kur’an öğrenmek isteyenler için Müftülüğümüze bağlı, İlçemizin farklı semtlerinde bulunan Bayan Kur’an Kurslarımız ve Camilerimiz her türlü fırsatı sunmaktadır.

Bütün Karşıyakalılara Sevgi ve Saygılarımla

Yorumlar - Yorum Yaz
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı