• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

18 Mart


Ş Osman Aras
Araştırmacı - Yazar

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİMİZ


  
18 Mart 1918 günü kazandığımız Çanakkale Deniz Zaferi, Birinci Dünya Savaşında Çanakkale Cephesinde cereyan eden şiddetli çarpışmaların sonu değil; başlangıcıdır. Emperyalistler arasında Ağustos 1914’de patlak veren bu ilk küresel paylaşım savaşının en önemli hedefi, Osmanlı İmparatorluğunun  Elcezire (Irak) eyaletindeki petrol yatakları idi. 10 Ağustos 1914 günü, Akdeniz’deki İngiliz savaş gemilerinden kaçarak Çanakkale Boğazı’na sığınan Goben ve Breslaw adındaki iki Alman savaş gemisine Türk bayrağı çekilerek, Yavuz ve Midilli adları verildi. Bunların önderliğindeki Osmanlı Donanması, 29 Ekim’de Rusya’nın Karadeniz’deki limanlarını bombardıman edince; Rus Çarlığı 1 Kasım’da Osmanlı Devletine savaş ilan ederek, Kafkasya’dan taarruza geçti. Böylece, Alman ve Avusturya/Macaristan İmparatorluklarının safında, biz de Birinci Dünya Savaşı felaketine sürüklenmiş olduk.              DÜŞMAN DONANMASININ 18 MART SALDIRISI
            Büyük Britanya İmparatorluğunun Bahriye Nazırı Sir Winston Churchil yönetimindeki çağın en güçlü donanmasının, Çanakkale Boğazındaki engelleri kolayca aşarak, Osmanlı Başkentini tehdit edebileceğine düşmanın tam bir güveni vardı. Bunu başardıkları taktirde, Rus Çarlığına rahat bir nefes aldırmış olacaklardı. Bu bağlamda, 1914 yılı Kasım ayından itibaren Çanakkale Boğazını zorlamaya başlayan İngiliz/Fransız birleşik donanması Şubat başındaki hücumdan da olumlu sonuç alamayınca, Amiral Carden’in yerine Amiral De Robeck getirildi. De Robeck komutasındaki İtilaf donanması 18 Mart 1915 sabahı, Çanakkale Boğazındaki tabyalara cehennem ateşi açarak, yoğun bir saldırıya geçti. Mehmetçik büyük kayıplar veriyordu. Ancak, ikindi vakti savaş lehimize dönmeye başladı. Akşama doğru gün batarken 18 Mart  Zaferi, Ulusumuzun tarihini aydınlatan, yeni bir güneş gibi doğuyordu.
             NUSRAT MUCİZESİ
            1911’de Almanya’da inşa edilerek Osmanlı Donanmasına katılmış bulunan 360 tonluk Nusrat Mayın Gemisi, düşmanın 18 Mart saldırısından on gün önce, eldeki son 26 mayını Kepez Burnu güneyindeki Karanlık Limana (kıyıya paralel bir şekilde) yerleştirmişti.100 kadar savaş gemisinden oluşan birleşik düşman donanması, 18 Mart saldırısından önce, uçaklardan ve mayın tarama gemilerinden keşif raporları aldı.  Fakat hiç birisi, Karanlık Limana yerleştirilen 26 mayını tespit edememişti. Bu nedenle, Amiral De Robeck, Saat:14 sıralarında “üçüncü hattaki savaş gemilerinin ön safa geçmesi” emrini verince, kıyamet koptu. Çünkü, gemilerin Nusrat’ın mayınladığı Karanlık Limandan başka kullanabileceği manevra sahası yoktu. Fransız savaş gemisi Bouvet ve İngiliz İrresistible mayına çarparak, battı. İlaveten, üç savaş gemisi de ağır yaralar aldı. Gelibolu yarımadasındaki Mecidiye Bataryamız ağır kayıplar vermişti. 2 kişi hariç, bütün mürettebat Şehit düşmüştü. Fakat, onlar tarihe destan yazdı. Havran’lı Seyit Onbaşı 215 Okka(275 Kg.) ağırlığındaki mermiyi sırtlayarak, topun namlusuna sürdü ve ateşledi. İngiliz Ocean (Oşın) zırhlısını dümeninden vurdu. Kontrolsüz kalan gemi mayınlara çarparak, Çanakkale Boğazı’nın derinliklerine gömüldü. Düşmanın, yenilgiyi kabul ederek, geriye çekilmekten başka seçeneği kalmamıştı.
             ÇANAKKALE CEPHESİNDEKİ KARA SAVAŞLARI   
            18 Mart günü denizde ağır bir yenilgiye uğrayan düşman, 25 Nisan’da Gelibolu Yarımadasını ele geçirmek için, kara savaşlarını başlattı. Ancak, Seddülbahir ve Arıburnu çıkarma bölgeleri kan gölüne döndü. Düşman, hiç ummadığı, çok güçlü bir savunma ile karşılaşmıştı. Çünkü, Kahraman Mehmetçik vatanını ve başkentini savunuyordu. O gün, Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinden oluşan ANZAK Kolordusunun öncüleri Boğaz’ı kontrol eden sırtlara ulaştığında, ihtiyattaki 19.Tümen Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Bey komutasındaki birliklerimiz tarafından püskürtüldü. Aynı gün, Seddülbahir’de Ertuğrul Koyuna çıkan 3.000 kişilik düşman kuvvetini de, Ezine’li Yahya Çavuş ve arkadaşları müthiş bir direnişle karşıladı. Düşman savaş gemilerinin yoğun topçu ateşi altında kalmalarına rağmen, kıyıya çıkan düşmana adım attırmadılar. 62 Şehit verdiğimiz bu yere sonradan dikilen Anıtın üzerinde, aşağıdaki dörtlük vardır:
 BİR KAHRAMAN TAKIM VE DE YAHYA ÇAVUŞTULARTAM ÜÇ ALAYLA, BURADA GÖNÜLDEN VURUŞTULAR.DÜŞMAN, TÜMEN SANIRDI, BU KAHRAMAN ERLERİALLAH’I ARZU ETTİLER, AKŞAMA KAVUŞTULAR. 
  Çanakkale Cephesindeki en kanlı muharebeler 19 Mayıs gecesi yaşandı. 11 Mayıs’ta cepheyi denetleyen Başkomutan Vekili Enver Paşa, 5.Ordu Komutanı Liman Von Sanders’den, Anafartalar bölgesini ele geçirmiş bulunan ANZAK Kuvvetlerine karşı bir gece taarruzu yapılmasını istedi. Bunun için, Esat Paşa komutasındaki Kolordu’ya dört Tümen (2, 5,16 ve 19.Tümenler) tahsis edildi. Özellikle, 2’nci Tümenin çoğu, gönüllü Darülfünun (Üniversite) öğrencilerinden teşkil edilmişti. Bu Tümen yeterli eğitim görmeden, 13 Mayıs günü İstanbul’dan deniz yoluyla cepheye intikal ettirildi. Ve de, 19 Mayıs 1915 gecesi yaşanan felaketin sebebi oldu. 19 Mayıs taarruzunda, 10 bine yakın Mehmetçiğimiz Şehit düşmüştür. Bu rakam, İstiklal Savaşında verdiğimiz bütün Şehitlerin sayısına denktir.
 Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Bey 1 Haziran günü Albaylığa terfi etti. Bölgesindeki birlikler emrine tahsis edildi ve Anafartalar Grup Komutanı olarak görevlendirildi. Suvla Koyuna çıkan düşman kıyıda tutunmaya çalışıyordu. Mustafa Kemal Bey, bunları denize dökmek için, 10 Ağustos günü bir karşı taarruz başlattı. O gün, göğsüne saplanan bir şarapnel parçası saatini parçaladı; kendisi kurtuldu. Yüce Allah, O’nu bir kez daha, Ulusumuza bağışlamıştı. Öte yandan, düşmanın Gelibolu Yarımadası’ndaki taarruzları günden güne zayıflıyordu. Bu durum Sonbaharda siper savaşlarına dönüştü. Sonuçta, yenilen ve çaresiz kalan düşman, 1916 yılı başında Çanakkale Cephesinden çekilip gitti. Kahraman Mehmetçik, kanı ve canı pahasına, Ulusumuza yeni bir zafer daha kazandırmıştı. Onları rahmet ve minnetle anıyoruz!

 

   


Yorumlar - Yorum Yaz
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı