• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir

Uyuşturucu ve Gençler


Av. İlhan Erkul

 


                     UYUŞTURUCU VE GENÇLER

Değerli okuyucular öncelikle böyle güzel bir gazetede şahsıma köşe yazısı yazmam için bana imkân sunan gazete sahibi, yazı işleri müdürü ve gazetenin yayınlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Gazetemizin bu ayki yayınında sizlere çağımızın en büyük toplumsal tehlikesi olan uyuşturucu madde bağımlılığından bahsedeceğim. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de uyuşturucu madde kullanım yaşı oldukça genç yaşlara inmiştir. Yapılan araştırmalarda ülkemizde uyuşturucu madde kullanmaya başlama yaşı 11 yaş gurubunun altına indiğini göstermektedir. Buda toplumsal en büyük tehlikedir. Geçliğimizin zehirlenmesi geleceğimizin tehlike altına girdiğine en büyük işarettir. Bu nedenle uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele etmemiz toplumsal görevlerimizin başında gelmektedir Uyuşturucuyla mücadelede ailelerimize, eğitim ve öğretim görevlilerimize çok görev düşmektedir. Bir hukukçu olarak uyuşturucuda ceza mekanizması alınacak tedbirlerin en sonunda yer aldığına inanıyorum. Ayrıca uyuşturucu kullanımının sonucunda gençlerimize verilen denetimli serbestlik ve cezalandırma sistemi de yeterli olmamaktadır. Çözüm yolu ise gençlerimizin yaş guruplarına uygun olarak spor ve sosyal faaliyetlere yönlendirilmesi ve velilerin çocukları ile yakından ilgilenmesi gerekmektedir.  Uyuşturucu ile mücadelede çeşitli kurum ve kuruluşlar bazı çalışmalar yürütmektedir. Geçmiş günlerde müvekkili olduğum İzmir Dedektiflik Hizmetleri şirketinin sahibi Bilal Kartal da uyuşturucuyla mücadele ile ilgili yazdığı “Temiz Bir Dünya İçin Tut Elimi” isimli kitabının baskı öncesi hukuki incelenmesini incelerken kitabın ön sözünden çok etkilendim ve bu önsözü sizlerle paylaşmak istedim. “ ÖNSÖZ

Uyuşturucu dünya gençliğini tehdit eden en büyük sorundur. Uyuşturucu madde bağımlılığı dünya ülkelerinde ve ülkemizde hızla ilerleyerek alt yaş guruplarına yönelmiştir. Uyuşturucu madde kullananların sayısı arttıkça büyük bir tehlike olmakta, bu toplumsal tehlike ailelerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Aileler bu tehlike ile karşılaştığında bazı önlemleri almakta gecikmiş olabilirler ama bu her şeyin bittiği anlamına gelmez. Bu nedenle ailelerin böyle bir tehlike ile karşı karşıya kalmamaları için ne gibi önlemler alınması gerekmektedir.

Böyle bit tehlike ile karşılaşmamak için ailelere büyük görev düşmektedir. Uzmanlar uyuşturucu batağına düşen gençlerin genelinde aileleri ile sorunları olan, aileleri ile iletişim kuramayan ve ailesinden görmediği sevgiyi, ilgiyi, anlayışı başka bir şeylerle kapatmaya çalışan gençler olduğunu söylemektedirler. Tüm ergenlik çağındaki gençlerin uyuşturucu madde kullanmaya başlama riski vardır. Gençler en sık olarak merak nedeniyle uyuşturucu madde kullanmaya başlamaktadır. Arkadaş ve çevre seçimi ikinci önemli etkendir. Aile baskısı da bu etkenin içinde yer almaktadır. Uyuşturucu maddelerin çok kolay elde edilebilir olması da uyuşturucu madde kullanım oranını artırmaktadır. Tüm bu gerçekler bizlerin ve çocuklarımızın nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımızı ve bu tehlikenin soğuk yüzünü bizlere göstermektedir. Bu konu ile ilgili mücadelede ailelere büyük sorumluluk ve duyarlılık düşmektedir. Uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadelede her şeyi devletimizden beklememeliyiz yeni nesillerin gelecekte temiz ve zehirsiz bir dünyada yaşayabilmeleri için toplumumuzun her kesimini bu konu ile ilgili bilgilendirmeli ve eğitmeliyiz. Sivil toplum örgütleri kurarak gençlerimizin ve aile bireylerinin nasıl tehlikeli ve ölümcül bir illetle karşı karşıya kaldıklarını uyuşturucu illetinin bireylere ve ailelere nasıl ciddi zararlar verdiğini anlatarak onları bilinçlendirmeliyiz. Bu nedenle ailelerin ve gençlerin bilgilendirilmesi için hazırladığım Temiz Bir Dünya İçin Tut Elimi isimli bu kitaptan yararlanabilirsiniz saygılarımla.”

Sayın Bilal Kartal’ın kitabının önsözü üzerine bu konu ile ilgili yazacak çok fazla şey bulamıyorum kendisi bu konu ile ilgili aydınlatıcı bilgileri vermeyi çok iyi başarmış. Değerli okuyucularım geçliğimize sahip çıkmayı unutmayalım kaybedilen gençlik yok olan geleceğimizdir. Bir sonraki yazımda görüşmek ümidiyle iyi günler dilerim.

Yorumlar - Yorum Yaz
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı