• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Emeğin Değeri


Elif AYDEDE
elifaydede@hotmail.com

 
Emeğin Değeri

Bir köşe yazısı yazmayı hiç düşünmedim… Gazeteciliğe gönül verdim, hep not aldım ve dinledim, dinledim. Bir köşe yazmak ve bir şeyleri paylaşıp aktarmak için çok erken olduğunu düşündüm. (Evet, bildiniz. Bu yazıyı silah zoruyla yazıyorum! Ne yapayım can tatlı.)
  Bu açıklamayı neden mi yaptım? "Emek" kelimesinin benim için ne kadar önemli ve değerli olduğunun altını çizmek için…
yedi yıldır, bazen taktir edilen, bazen de insanların salyalarını akıtarak "Ehi ehi gasteye bak" dediği bir yerel gazeteyi çıkartmaya çalışıyoruz. Bu gazetenin her satırı ve her sayfası bizim göz nurumuz. Protokolde okunması için özenle ayrılmış masaların üzerinde de gördük gazetemizi, yemek yerken masa örtüsü görevini yaptığını da… Kolay ve çabuk tüketilirliği kabul ettik, emeğe rağmen.
35 yaşındayım. Annelerimiz, babalarımız ve önceki kuşaklar çok tartıştılar "emeğin" değerini. İnandıkları değerleri sonuna kadar savundular en saf gençlik ateşleriyle. İhtilallerden sonra kafalar ve kavramlar karıştı. Karışmayan kafaların "kafasına kafasına" vuruldu. Hem karışmadığı gibi bir de araştıran ve anlatan kafalar yok edildi. Biz, geçmişteki emek mücadelesini tv dizilerinden öğrendik, emekten bi haber bir nesil olarak…
Büyüklerimden (hala ve hala) gelen öğüt şudur: "Yıpratma kendini kafanı çalıştırsana be kızım" Ne çalışıyorsun? Kafanı çalıştır cebini doldur.
Hayat mücadelesine başlayan bir genç, sanırım önce bunu anlıyor. Emek ne kadar artarsa fiyatın o kadar düşüyor; "Kafanı çalıştırsana be oğlum!!!"
Kafalarını çalıştırmaya çalışan gençlik kafa sallıyor Haluk Levent ile. Halukçuk bas bas bağırır "Kral çıplak. Kral vardır her yerde sende bende. Hepimiz kralız, giysileri biz yaparız" der ama? Yok boşver düşünme evladım, sen "kafanı çalıştır"
Çalıştır kafayı ve çabuk tüket. Hayat bir çerez gibi sunulmuş önümüze, çabuk bitirilmesi gereken, zevksiz ve dişlerimize yapışan bir çerez.
Ya aşklara ne demeli? (Aşktan bahsetmeden olmaaazz)
Yeşilçam Klasiği olan Selvi Boylum Alyazmalım'daki "Sevgi emektir" lafı artık havada kalan bir etiket gibi yapışık; "Ne aşkı kızım ya ne emeği?Ben bilim adamlarına sordum aşkın ömrü üç yılmış, sen kafanı çalıştır, kurtar hayatını"
Peki, büyüklerimizin öğütlerine uyarak "kafayı çalıştırıp" kurtarılan "emeksiz" bir hayat istediğiniz bir hayat mı?
Yorum sizin

Yorumlar - Yorum Yaz
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı