• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

14. Bartın Kitap Fuarı


Savaş Ünlü

savasunlu55@gmail.com

                       

14. BARTIN KİTAP FUARI HARİKAYDI

Anadolu’nun TÜYAP’ı kabul edilen Bartın Kitap Fuarı 14. kez yine güzelliklere ev sahipliği yaptı. Ülkemizin ünlü yazar, şair, ressam, bilim insanlarıyla daha bir güzelleşti.

Belediyenin etkinliğine başta valilik olmak üzere emniyet müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğüyle birlikte birçok resmi kuruluş sahiplendi. Halkın katılımının yoğun olduğu kitap fuarına okullar da öğrenci göndererek destek verdiler.

            14-21 Ekim 2010 günleri arasındaki fuarda ilk gün Hasan Bayrı Şiir Yarışmasında ödül alanlara ödülleri verildi. Fuar’ın onur sanatçıları Bartın Valisi İsa ve Yazar Adnan Binyazar’a onur ödülleri verildi. Bartın Valisi İsa Küçük’ün başka kentte görevli olması nedeniyle onur plaketini eşi Emine Küçük aldı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 14. kitap fuarını bu günlere getirenlere teşekkür ediyorum, Bartın Kitap Fuarı’yla örnek vbir kent olmayı sürdürecektir, tüm yazar, sanatçı, şiir yarışmasında ödül alan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, dedi. Konuşmaların ardından şiir yarışmasında ödül alanlara ödülleri verildi.

            Kitap fuarına katkı sağlayan, katılımcı yayınevlerine ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından kokteyl verildi.

            Bu yılki kitap fuarına Adnan Binyazar, Firdevs Gümüşoğlu, Işık Kansu, Murat Sayın, Nilgün Gürkan, Sevgi Özel, Müslüm Çelik, İsa Küçük, Ayşenur Yazıcı, Ayşegül Koca, Deya Akbıyık, Kevser Ruhi, Ayşen İpekoğlu, İlhan Taşçı, Celal Binzet, Daver Darende, Turgay Delibalta, Fatma Çağlayan, Feyzullah Budak, Seda Aydın, Erman Bazo, Raşit Özdemir, Murat Demirkol, Savaş Ünlü, Şükrü  Erbaş, Öner Yağcı, Emine Özgenç, Şahan Özgenç, Mustafa Erkal, Cemil Eren katıldılar.  

            Fuara damgasını vuran kuşkusuz Bartın Valisi İsa Küçük’ün Halet Abla Destanı kitabı üzerine yapılan söyleşiydi. Söyleşiyi Şair Müslüm Çelik’le birlikte yaptılar. İlgiyle izlenen söyleşi, okunan şiirler ve Müslüm Çelik’in söylediği türkülerle daha bir güzelleşti. Fuarın bir diğer onur konuğu Adnan Binyazar’ın doyurucu söyleşisi ilgiyle dinlendi.

            Belediye kültür birimi tarafından konular da konuklar da özenle seçilmişti. Her kişi dalında uzman, sevilen kişilerdi. Böyle olunca da söyleşilerde salonlar da yer bulmakta zorlanıldı. Genç gitar sanatçısı Ayşegül Koca’nın konseri izlenmeye değerdi. Celal Binzet, Daver Darende’nin resim sergileri görülmeye değerdi. Şair Şükrü Erbaş, yazar Öner Yağcı’nın söyleşileri kültür sanatla bezenmişti. İlgi olağanüstüydü.

            Yıllardan beri gelenekselleşen Belediye’yle ortaklaşa yapılan öğrencilere ücretsiz kitap dağıtımı bu yıl da gerçekleşti. Yazar Savaş Ünlü, iki okulda öğrencilerle söyleşti, kitaplarını imzalayarak öğrencilere dağıttı.

             Belediye Başkanı Cemal Akın tüm etkinliklere katıldı. Bartın Valisi İsa Küçük de fırsat buldukça etkinliklere katılmaya özen gösterdi. Bu yıl Bartın’a atanan Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Yalçın Enç de etkinliklerde yer aldı. Özellikle geceleri yemeklerde gelen sanatçıları yalnız bırakmadılar. Bartınlıların konukseverliğini gösterdiler. Dost ortamı içindeki yemekler belleklerde derin izler bıraktı. Vali Bey’in, Belediye Başkanı’nın, Garnizon Komutanı’nın tutumları ortamları daha da güzelleştirdi. Bu tutum, bu yıl 14.sü yapılan kitap fuarına sahip çıkıldığının kanıtıydı.

            Kitap Fuarları öğrencilerle güzelleşir. Bartın’da nedense bunu göremedik. Okullardan bir iki sınıf geldi. Çocuklar niye geldiklerini bile bilmiyorlardı. Milli Eğitim Müdürlüğü, okullar bu konuda daha tutarlı olabilir, kitap fuarını sahiplenebilirlerdi. İzmir Milli Eğitim Kültür Bölümü’nde dört yıl görev yapmıştım. Bu sürede okulları TÜYAP Kitap Fuarı’na çekmek için yüzlerce belediye otobüsünü görevlendirmiştik. Çocuk yaşta kitapla tanışanlar, kitaptan kolay kolay kopamazlar.

            Bu yıl da örnek bir fuar süreci yaşadık. Bunu hazırlayan Belediye Başkanı Cemal Akın, belediyenin bu alandaki tek uzmanı Sevgi Salcı’ya ne denli teşekkür etsek azdır. Bartın’ın örnek Valisi İsa Küçük ise tüm konukların, sanatçıların hayranlıkla izlediği bir modeldi. 15. Bartın Kitap Fuarı’nda daha iyiye, daha güzele diyordu Bartınlılar…  

 


Yorumlar - Yorum Yaz
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı