• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir

Atatürk ve Kemalizm


Vecip GÜNGÖR

 


                              ATATÜRK VE KEMALİZM

Kemalizm, Kemalist düşünce, Atatürk'ün özünden, sözünden doğmuş bir toplum projesidir. Türk toplumunu ileri götürmek, kalkındırmak, eğitmek ve kültürle donatarak bağnazlıktan kurtararak medeni, özgür, demokrat ve kendi ayakları üzerine basan, sağlıklı, onurlu, gururlu vakur bir ulus, millet ve birey yaratmaktır...

Yaratacağı bu bireyler birlik ve dirlik içinde kökeni dili, dini ne olursa olsun; tek vücut, tek kalp gibi aynı duygu ve aynı düşünceleri paylaşan vatansever, insan sever, sanatta, bilimde irfanda, fende en önde giden, sürekli gelişen ve hoşgörüsü yüksek, geçmişini ve geleceğini iyi analiz edecek, yüksek derecede Türk milletine has asil bir ulus yaratmanın yoludur, yordamıdır. "Bağımsızlık benim karakterimdir" ifadesini Türk Milleti'ne benimseterek tüm dünyaya bunu kabul ettirmektedir.

Bağımsızlık, ekonomik gelişmeyle paraleldir. Ekonomisi zayıf olan az gelişmiş ülkeler bağımsız olamazlar...Bu konuda Kemalizm önemli vurgular yaparak ekonomide mutlaka ulusal gelişmeyi ve ulusal ekonomiyi desteklemektedir.

Bu konuda kitleleri kurarak ışık tutmuştur. Yarı karma ekonomi, bir ulusun sağlıklı kalmasında mutlak olmalıdır. Gerçeğini ispat etmiştir. Tüm sorunların çözümü Kemalist düşüncede saklıdır. Kemalist düşünce de eğitim, sanat, kültür, ekonomi yani tüm saydıklarımızın hepsinin milli olması şartıdır. Bu kurum ve kuruluşlar milli ulusal felsefeyle beslenmedikçe bağımsız olamaz.

Kemalist düşüncede, insan olmanın gereği duygulardan geçer...Bencillikten, kişisel çıkarlardan arınmış, toplum çıkarlarını, toplum haklarını, toplum hukukunu ön planda tutan ve dünyada yaşayan rengi, cinsi, dini tabiiyeti ne olursa olsun ister fakir ister zengin, haksızlığa uğradığında insanlığın ortak dayanışması, ortak tepkisi, ortak acısı olmalıdır...

Kemalizm, bu topluma ve yüksek değerlere ulaşabilmesi için yol gösterir. Dedikodu ve çıkarcılığa uşaklık etme, çifte standart gibi alçakça düşüncelerin, insanlığa çok zarar verdiği ve vermeye devam edeceğini açıkça ifade eder Kemalizm...Hep birlikte yaşamaktayız. Birlikte yaşamak uyum ve hoşgörü ister, tahammül ister, sevgi, saygı ister...

Kemalist düşünceden Kemalist felsefeden toplumu kopardıkça geldiğimiz noktada; eğitim, kültür, ekonomi ve milli birliğimiz ve beraberliğimiz ne hale geldi. Herşey ulusumuzun genel çıkarlarıyla taban tabana zıttır. Bu uygulamalar sonucu bağımsızlığımızı kaybettik, bağımlı hale geldik. Toplum tedirgin, vatandaş tedirgin. Vatandaş gerçekten endişeli, ışık göremiyor.

Kemalist felsefenin topluma kattığı ilmin irfanın ışığı olmadan aydınlık olup beyinlere girmeden, aşka sevdaya düşüp kahvelere dolmadan hizmet olup insanlığa dönmeden tutulacak, gidilecek bütün yollar karanlıktır.

Ay doğsa da güneş olsa da her taraf ışık dolsa da yine beyinler karanlıktır. Dünyalar karanlıktır, herşey karanlıktır.

Aydınlığın yolu eşittir Atatürk'ün yoludur.

İstiklal Savaşı'nın sonudur.

Anlayana derin bir konudur.

Kararmıştı dünyamız, aydınlığa çıktık.

İstiklalimize kavuşup doğru yolu bulduk.

Bugünkü ekonomi ve sosyal politikalarla halkımız iyice fakirleştirilmiş ve cahil bırakılmıştır.

Fakirlikten ve cehaletten kurtulmanın tek yolu Atatürk'ün çağdaş, demokratik siyasi ve ekonomik görüşünü benimseyip izinde gitmektedir.

Saygılarımla...

ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı