• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

19 Mayıs'ta Doğan GüneşŞ. Osman ARAS
Araştırmacı - Yazar


           19 MAYIS 1919’DA DOĞAN GÜNEŞ
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK yaşamı boyunca dünyanın hayranlığını kazanmış; O’nun önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Ortadoğu ve Balkanların en güçlü, en saygın devleti olmuştur. .

ATATÜRK, Başkomutanlık ve Devlet Başkanlığı süresince hiçbir yurtdışı gezisine gitmediği halde; dünyanın bir çok devlet adamı Türkiye’ye gelerek, O’nun bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak istemişlerdir. Hepsinin adlarını yazmaya sayfamız yetmez. Bu nedenle biz (ülkemize geliş sırasına göre)  sadece devlet başkanlarını anımsatmakla yetineceğiz: Afganistan Kralı Emanullah Han, Irak Kralı Faysal, Yugoslav Kralı 1’inci Aleksandr, İran Şahı Rıza Pehlevi, Büyük Britanya/İngiltere Kralı 8’inci Edward, Ürdün Kralı Abdullah, Romanya Kralı 2’nci Karol.

 

 Yukarıda sıralanan konuklar arasında, Kral 8’inci Edward’ın ziyareti büyük önem taşımaktadır. Çünkü İngiltere, o zamanlarda, “toprakları üzerinde güneşin hiç batmadığı” bir dünya İmparatorluğu idi. ATATÜRK konuğunu 4 Eylül 1936 günü, İstanbul’da Tophane rıhtımında karşıladı. Kendisine büyük bir ilgi gösterdi . 8’inci Edward ülkemizden çok mutlu olarak ayrıldı. Bu dostluğu sürekli kılmak için de; Londra’ya dönünce Dışişleri Bakanlığına talimat vererek, ATATÜRK’ ün doğum tarihini sordurdu. Böylece, her doğum gününde kutlama mesajları göndermek istiyordu. Çankaya’dan, Genel Sekreter Hasan Rıza Soyak imzasıyla 12 Kasım 1936 günü Dışişleri Bakanlığına gönderilen yanıtta; doğum günü “19 Mayıs 1881” olarak bildirildi. Aslında, ATATÜRK’ ün doğduğu gün, net olarak kayda alınmamıştır. Ancak, İngiltere Kralı’na verilen bu yanıt, O’nun yaşamındaki en önemli tarihin 19 MAYIS 1919 olduğunu kanıtlamaktadır.

       “19” YAKIŞTIRMASI
 


     ATATÜRK’e ve çevresindekilere yakıştırılmak istenen rivayetlere içerliyorum. Nedenine gelince; O’nun yaşamında şifrelere ve rivayetlere yer yoktur. Çünkü ATATÜRK; (Akıl-Mantık-Nedensellik temellerine dayanan) bilimsel düşüncenin en seçkin bir simgesi ve savunucusudur. “Atatürkçü Düşünce Sistemi” demek, bilimsel düşünce sistemi demektir. Bu nedenle, yazımda öncelikle “19” yakıştırmasının tutarsızlığını  vurgulamak istiyorum. 19 Mayıs günü M.Kemal Paşa ile birlikte Samsun’a çıkan 9’uncu Ordu Karargahında; Subay, Yedeksubay ve Askeri Memur olarak 19 değil, tam 23 kişi bulunuyordu. Sivas’taki 3’üncü Kolordunun Komutanlığına atanmış bulunan Albay Refet Bey bu sayıya dahil değildir. İlaveten, 25 Er ve Erbaşı da, göz önünde tutmak gerekir. ( 9’uncu Ordu, daha sonra 3’üncü Ordu adını alacaktır )

       DİĞER YAKIŞTIRMALAR
 

     
         2007 yılında, İstanbul basınında yayınlanan bazı anılarda  tutarsız iddialar vardı. Oysa, 1919 yılındaki bu tarihi olayın, her günü/ her saati kayıt altındadır. Yüzbaşı Ali Şevket (Öndersev) merhumun Bandırma gemisine Beykoz’dan yüzerek çıktığı iddiası başta olmak üzere, diğer yakıştırmalar tamamen hayal ürünüdür. 16 Mayıs,Cuma günü akşam üzeri Samsun’a hareket edecek olan, İsmail Hakkı (Durusu) Kaptan’ın yönetimindeki Bandırma Vapuru, Beykoz Koyunda değil Kızkulesi açıklarında demirlenmiş olarak, tarihi yolcusunu bekliyordu.

 


     Halkımızın ve özelikle de genç kuşakların zihinlerini yanlış bilgilerle bulandırmamak için; basınımızın rivayetlere ve hayal ürünü anılara değil, hakikatlere itibar etmesi gerekir. Prof.Dr. Utkan Kocatürk’ün yoğun emek ürünü olan “KAYNAKÇALI ATATÜRK GÜNLÜĞÜ” (2007-Atatürk Araştırma Merkezi yayını) ve diğer bilimsel / tarihi kaynakların süzgecinden geçmeden, ATATÜRK ve Cumhuriyet Tarihimizle ilgili konularda desteksiz yayın yapılmamalıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı