• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

AtatürkSancar MARUFLU
(Ege'yi ve İzmir'i Sevenler İzmir Kültür ve Sanat Derneği
İzmir'i Sevenler Platformu  Başkanı)

İLKELERİYLE YAŞAYACAK TEK LİDER, “ATATÜRK...”


Tesadüfün böylesi olmaz diyebilirsiniz. Ben 1972 yılının 10 Kasım’ında Atatürk Cumhuriyeti’nin ilk Orman Y. Mühendislerinden Babam Cevat Ziya Maruflu’yu 34 yıl sonra ise 2006 yılında  yine bir 10 Kasım’da Atatürk Cumhuriyeti’nin ilk Öğretmenlerinden “Atatürk’e Kahve Sunan Kız” olarak tanınan Annem Neriman Maruflu’yu kaybettim ve aynı gün  toprağa verdim. Babam’da,Annem’de Atatürk’ü yakından tanımış,defalarca görmüş, onu dinlemiş şanslı kişilerdi. Şimdi ben sizleri 73 yıl öncesinde Karşıyaka’da gerçekten yaşanmış bir olaya götürmek istiyorum.

73  yıl önce 10 Kasım 1938 günü bugün Olay, Karşıyaka’nın Kilise iken okul yapılmış 4 okulundan biri olan; Cumhuriyet Mektebi’nde geçer. Herşey normalken; Cumhuriyet Mektebi’nin Başöğretmeni ve aynı zamanda Karşıyaka Maarif Reisi olan İsmail Özkunt, İzmir Maarif Dairesine çok acele kaydıyla çağrılır. Saat:10.40 vapuruyla İzmir’e geçen İsmail Hoca, Saat:13:00’de Karşıyaka’ya makamına döner. Perişan haldedir. Üzüntülüdür. Karşıyaka’nın tüm okulları öğretmen ve öğrencileriyle Cumhuriyet Mektebinin bahçesine çağrılırlar. İsmail Hoca önce Başöğretmen ve öğretmenlere acı haberi verir. “Türk Milleti artık Ata’sını kaybetmiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa ölmüştür.”

Daha sonra Tüm Karşıyaka’ya haberi duyuracak kişi belirlenir. O da yaşı en genç olan öğretmen olacaktır. O günlerde 25 yaşında olan Annem acı içinde perişandır. Ağlamadan nasıl konuşacağını düşünür ve hazırlığını yapar. Saat:14:30’da Karşıyaka’nın tüm ileri gelenlerinin öğrencileriyle birlikte toplandığı Karşıyaka Cumhuriyet Mektebi’nin okaliptüs ağaçlı bahçesinde Neriman öğretmen yüksekçe bir kürsüye çıkartılır. Her taraf simsiyahtır. Öğrencilerin beyaz yakaları siyah önlüklerinden çıkarttırılmıştır. Annem Neriman öğretmen, konuşmasına Atatürk’ün kişiliğini ve yaptıklarını anlatarak başlar. 6 yıl önce İzmir Kız Muallim Mektebine yaptığı ziyarette, nasıl kahvesini eliyle sunduğunu, Cumhuriyet Treniyle Ankara’ya izci olarak gidip, nasıl önünden geçtiklerini, onuncu yıl nutkunu nasıl sesinden dinlediğini soğukkanlılıkla anlatır. Sıra ölüm haberine gelince; Haberi tane tane kelimelerle anons eder. Atatürk’ün; “Bir Gün Benimde Naçiz Vücudum Toprak Olacaktır. Ancak Türk Milleti ve Devleti İlalebet Yaşayacaktır...” sözleriyle konuşmasını tamamlar ve kürsüden baygın halde yere düşer...  Ne zaman Atatürk’ümüzün kurup, bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizle ilgili sorunlar yaşasak, gelecekle ilgili korkularımız, kuşkularımız olsa, her zaman; Atatürk’ümüze sığınıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Paşa’yla ilgili düzenlenmiş etkinliklerde salonları dolduruyoruz. Atatürk’ü daha iyi  anlamaya çalışıyoruz. Uğur Mumcu’nun dediği gibi; “Atatürkçülük bağımsızlık demektir. Atatürkçülük devrimcilik demektir. Atatürkçülük ulusal onur demektir. Atatürkçülük sürekli yenilenme demektir.”

Kurtuluş savaşımızın ve ulusal devrimlerimizin önderi Gazi Mustafa Kemal, günümüzde yaşanılan emperyalist ilişkilerin bir gün ülkeye zarar verebileceğini çok önceden görebildiği için gerekli önlemleri almış ve yıllar öncesinden yolumuzu aydınlatmıştır. Dünyada öldükten sonra 73 yıldır yaşayan ve yaşatılan ve  her gün bir başka özelliği keşfedilen Mustafa Kemal’den başka bir lider örneği yoktur. Olamaz. Bakınız; Atatürk, Türk Milletinin tarifini nasıl yapıyor: “Türk,Türkmen, Zaza, Kürt, Çerkez, Laz, Arnavut, Rum, Ermeni, Yahudi, Sünni, Alevi farketmez...Kim bağımsızlık mücadelemizde düşmana göğsünü siper etmişse, canını, kanını vermişse, vatanından yana çıkmışsa, işte o insanlara “Türk Milleti” denir.”Bu anlamlı tanımı yapan büyük kurtarıcımız, yaptığı “Türk Milleti”tarifine bir de “Ne Mutlu Türküm diyene!” sözcüğünü eklemiştir.

Türkiyemizi parçalatmak, milletimizi bölme hevesi içinde bulunanlar, “azınlık” tartışmalarıyla, “Gaflet ve hainlik içinde Türk Milletinin birliğini, bütünlüğünü, dilini ve dinini yaralamaya, ihanet bombalarını gelişigüzel savurmaya devam etmektedirler.

 “Türkiye’li olmak” sözcüğünü saptırtarak bölücülüğü savunmaktadırlar.

Sevgi, dostluk ve gönül birlikteliğinin en güzel örneğini biz İzmir’liler her vesileyle coşkuyla yaşarız. Doğulu, Güneydoğulu, Karadenizli, Rumelili, Yahudi ve Levanten arkadaşlarımızla  kardeşten bile öte yaşıyoruz. Sevgi ve gönül dostluğu içindeyiz.

Gazi Paşa’nın dediği gibi; “Türkiye Cumhuriyetinin temelinde yüksek Türk kahramanlığı ve Türk kültürü vardır. O kültür, etnik veya dinsel hiçbir ayırım gözetmeden, bu vatan üzerindeki her bireye eşit vatandaş hakkıyla yaklaşır. Onun için hiç kimse azınlık olmayanları azınlık gibi göstermeye kalkışmasın, gerçekleri çarpıtmasın. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 73’ncü yokluk yılında; “Atatürk’ümüzü; Avrupa Topluluğu liderlerinden daha çok çağdaş olan, aydınlık ilke ve düşüncelerine bir kez daha bağlılığımızı haykırarak anmak istiyorum.  Gazi Paşa’mızın Türk Ulusuna bir bütün olarak kazandırdığı yüksek değerlerle çok şükür ibadetlerimizi birlik içinde yerine getiriyoruz. Hıristiyan ve Musevi dostlarımız her zaman bizim Bayramlarımızı kutlarlar. Bizlerde onların;Paskalya, Hamursuz, Sukut, Roş Aşana, Yılbaşı, Şavuot Purim, Sandr ve Epifani günlerini sevgiyle paylaşırız. Nevruz günlerini, Bektaşi-alevi geleneklerini zaten yaşıyoruz, yaşatıyoruz.

Türkiye’yi bölmek isteyenlerin emperyalist tuzaklarına düşmeyelim. Birliğimizi, beraberliğimizi eskisinden daha güçlendirelim. Sevgi, dostluk ve gönül birlikteliğimizi yüceltelim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti; “Türk Ulusunun birlik ve beraberliğidir.” Bunu hiç unutmayalım.

          
 

Yorumlar - Yorum Yaz
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı