• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

Sayın Başkanlara Arz


Ş Osman Aras
Araştırmacı - Yazar

SAYIN BAŞKANLARA ARZ      

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu, “Stratejik planlama” için Temmuz ayında, bürokratları ile birlikte Salihli’de kampa girdi. Herkes bu çalışmadan neler doğacağını, merakla bekledi. Özellikle, İzmir’de İZSU faturaları el ve yürek yakıyor. Elektrik sudan ucuz. Ne var ki,  İZSU için beklenen indirim umutları boşa çıktı. Aynı tonajdaki su sarfiyatına Ağustos ayında daha yüksek ücret tahakkuk ettirildi. Böylece, suya ucuzluk değil, bir kez daha zam geldi. Defalardır köşemde yazıyorum. TV’de dillendiriyorum… İzmir’in Büyük Kanal Projesinden su tüketimini azaltacak şekilde istifade edilememektedir.
  Yeşil alanlardaki çimler/çiçekler şehir suyu ile sulanmaktadır. Çiğli’deki tesislerde arıtılan sular ise, denize akıtılarak israf edilmektedir. Halbuki, bu sular denize akıtılmayıp öncelikle Çiğli, Karşıyaka ve Bayraklı sahil bandındaki yeşil alanlar sulansa, şehir suyu tüketiminden büyük ölçüde tasarruf sağlanacaktır. Buna ilaveten, deniz dibinden karşıya geçirilecek boru hattı ile Güzelbahçe, Narlıdere, İnciraltı ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarındaki yeşil alanlar sulandığı takdirde; şebeke suyu tüketiminden daha da tasarruf edilerek,  İZSU faturalarında önemli ucuzluk ve ferahlık sağlanacaktır.
 İzmir yine kurak bir yaz sezonu geçirdi. Ne var ki, yıllardır önerdiğimiz önlemler yine göz ardı edildi. Ben yine de söylemeye ve uyarmaya devam edeceğim. YAZ MEVSİMİNDE, ÖĞLE VAKTİ ÇİM VE BAHÇE SULANMAZ. Çünkü, harcanan suyun önemli bir kısmı buharlaşarak, boşa gider. En önemlisi, bitkilerin üzerindeki kalan su zerrecikleri mercek etkisi yapar. Bu zerreciklere değen güneş ışınları çimleri, yaprakları ve çiçekleri yakar. Sulama işi akşama doğru yapılmalıdır. 

            SAYIN HAKAN TARTAN’IN DİKKATİNE   
         
Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan 15 Ağustos’ta EGE TV’deki canlı yayına katıldı. Sayın Başkan; “Tatil bir ihtiyaçtır” dedi. Doğru. “Halkımızın çoğu tatil yapamıyor” dedi. Dosdoğru. Ardından, “10 bin kişiye tatil imkanı sağlayacağız” dedi. Bu yanlış…Çünkü, Sayın Tartan, “10 bin kişiye tatil imkanı sağlayacağız diye söylüyorsunuz da, Konak İlçesinde yaşayan 400 binden fazla vatandaşın hak ve ihtiyaçları ne olacak? 10 bin şanslı kişiyi neye göre seçeceksiniz? Kişi başına 1.000 TL. harcama yapsanız, 10 milyon TL. eder.  Oysa, 10 milyon TL. ile Konak İlçe nüfusuna ne büyük hizmetler sağlanır… Hatay Semtindeki sokaklar yamalı bohça gibi. Çoğunda kaldırım yok. Pazar yerleri 40 yıl önce nasılsa, şimdi de aynı. Konak’ta oturanlar Karşıyaka ve Bornova’daki Pazar yerlerine imreniyorlar. Eşrefpaşa, Hatay ve F.Altay semt pazarlarının acilen düzenlenmesi gerekir. Netice olarak; bu tatil konusunun yeniden düşünülmesini öneririm.

         BETON YOLUN ÖYKÜSÜ VE 150. SOKAK           

Yıllar önce, Konak / Üçyol’da bir “Beton Yol” vardı. Bir gün iş makineleri geldi. Betonlar kazılıp söküldü. Parke taş döşendi. Pek de iyi oldu. Fakat yine “Beton Yol” diye anıldı. Birkaç ay önce iş makineleri yine oraya üşüştü. Parke taşları söküldü. Kapkara bir zift döküldü. Yol asfaltlandı ama, yine “Beton Yol” diye anılacak. Benim merak ettiğim, bu savurganlığın gerekçesi nedir?  Bir de 150. Sokak var… İnönü Caddesindeki metro inşaatı nedeniyle, Nokta ve Hakimevleri arasındaki ulaşım, tam bir yıl, bu sokaktan sağlandı. Şimdi cadde trafiğe açıldı. Fakat, “150. Sokak ne durumda” diye, kimse merak etmiyor. Yolun bakıma ihtiyacı var.  Sayın Başkanların bilgisine ve ilgisine sunulur.

 

   


Yorumlar - Yorum Yaz
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar26.983127.0912
Euro28.737028.8522
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı