• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir

Karşıyaka'nın Sorunları

Osman AVCI (Karşıyaka Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı)
BAKIŞ

osmanavcı@karsiyakalim.com

  
Karşıyaka'nın Sorunları
Karşıyakalılar delidir… Deli dediysek, Manisa ya da Bakırköy’de yatacak cinsten değil.. Onları “deli” yapan ideallerinin peşinde deli gibi koşmalarıdır. Elinizde tuttuğunuz bu gazetenin mutfağındakiler de bu gruba girmektedir. Sırf bu yüzden siz Karşıyakalı dostlarıma onların bu çabalarını taktir ettiğim için seslenmek istedim…

ÇAĞDAŞ ULAŞIM
Alaybey girişinde vatanımıza geldiğimizi hissettiğimiz güzel Karşıyakamız, Türkiye’de marka ilçe olma özelliğine sahip bir yer olarak görünüyor. İzmir dışında “Karşıyaka” denildiğinde kimse “Orası neresi?” demiyor. Ve Karşıyaka Çarşımız… Beyoğlu’ndan sonra Türkiye’nin ikinci büyük çarşısı olan Karşıyaka Çarşısı sizce hak ettiği konumunda mı? Yıllar öncesindeki çarşı ile şimdiki çarşımız arasındaki farkı biraz hatırlayalım. Karşıyaka Çarşısı’nın müşteri potansiyeli çok değişmiş durumda. Çarşı yolu minibüs ve vapur yolcularının geçiş güzergahı olmadı mı? Minibüslerin ilk durakları çarşı sonunda kaldığı sürece bu karmaşa yaşanacak. Her semtin ana durağının kendi yerinde olması lazım. Otobüslerde olduğu gibi Karşıyaka’ya ring seferlerinin yapılması gerekiyor. Kaldı ki Karşıyakamız için eski demir perde ülkelerinde bile kullanılmayan demode ulaşım aracı olan minibüslerin Bayraklı ilçe olduktan sonra kendi semtlerinden Bayraklı merkeze taşıma yapmaları hem onlar hem de Bayraklı ve Karşıyakamız için daha akılcıdır. Tabi ki Bayraklı merkez, Çiğli ve AOSB. vb. merkezi yerlerin metro açıldıktan sonra bu tarzda taşımaya talep daha da düşecektir. Şimdiden konuya dikkatinizi çekmek isterim; metro açılınca, şu an Bayraklı’da kalan semtlerimizin Nergis ve Bostanlı’dan metroya bindirilmeleri planlanmıştır. Bu da sorunların devamı demektir. (Girne Bulvarı’nda trafik yoğunluğunun daha da artması gibi) Yeni Bayraklı’da bulunan eski Karşıyaka mahallelerimizin istasyon olarak tershane metro istasyonundan bindirilmesi daha akılcı bir çözümdür.

ÇARŞININ SIKINTILARI VE İHTİYAÇLARI
Karşıyaka Çarşısı’nı şu an halen iyi pazarlayamadığımızı düşünüyorum. Eskiden bir “Çarşıya alışveriş yapmak için inmek” diye bir deyim vardı. Çarşımız, minibüse giderken durup  döner  yediğimiz yer olmamalı. Karşıyaka Çarşısı iyi markalara pazarlanmalı, marka dükkanlar olmalı. Karşıyaka Çarşısı işportacı çığırtkanlığının yaşandığı bir pazar yeri olmamalı . İşporta kültüründen kurtulamayan diğer esnaflar da maalesef  kendi dükkan önlerinde ya da diğer yerlerde işportacılık yapmak zorunda kalıyorlar. Bunun en canlı örneklerinden biri; dünya markası olarak bilinen Mc Donalds’ın bile çarşı istasyon girişinde dondurma kulübesini açması. Yine iskele çarşı girişinde KSK’nin hot-dog arabası ve İşbankası önündeki mısır arabası gibi…..

İşte bu noktada Karşıyaka Sanayici ve İşadamları Derneğimizin (KASİAD) fonksiyonu da ortaya çıkıyor. Tabi ki tek başımıza değil tüm yerel yönetim gücü ile çarşımız için çalışmamız gerekiyor. En basit ve giderek büyüyen bir örnek; İzmir’e gelen kruvazör gemisindeki turist kafilesi Karşıyakamızda KASİAD’ın misafiri oldu. KASİAD tarafından Karşıyaka’da ağırlanan misafirlerimizin tuvalet ihtiyacını karşılamak için yine pasaj içlerindeki ya da esnaf dükkanlarındaki tuvaletlere yönlendirdik. Böyle bir şey olamaz…Yıllardır dile getirilen bu küçük denilecek sorun halen çözülememiş durumda.

KONAKLAMANIN KATKILARI

Yine dışarıdan gelen misafirlerimizle ilgili yaşadığımız başlıca sorunlardan birisi de konaklama sorunu…Karşıyaka gibi modern bir ilçeyi gördüklerinde, konaklamak için karşı tarafa yani İzmir tarafına geçmek zorunda olduklarına inanamıyorlar.Hatta bir misafirime  “Karşıyaka’da konaklayacağınız bir otel yok” dediğimde latife yaptığımı sanarak birkaç kişiye daha aynı soruyu sorduğunu hatırlıyorum. Bu soruna bir tek hatır gönül misafirimiz açısından bakmamak gerekir. AOSB’deki fabrikalara şehir dışından gelen ve konaklamak zorunda kalan misafirlerimizi düşünelim. Onların İzmir tarafına geçmek zorunda olduklarını ve Karşıyaka ekonomisinin kaybettiklerini düşünelim. Ayrıca, AOSB’nin bulunduğu yerde askeri bir hava alanı var. Hadi biraz hayal kuralım; o havaalanının sivil trafiğe açıldığını düşünelim. AOSB’de her sektörden yaklaşık 450 tane fabrika var. Çiğli’ye uçak indiğini ve Karşıyakamızda yeterli sayıda butik otelin bulunduğunu düşünelim. O zaman Karşıyaka’nın Laleli’yi geçeceği düşüncesindeyim. Bu sirkülasyon bir tek o bölgeyi değil, ekonomiye katkısı ile tüm Karşıyakamızı etkiler.

 OTOPARKSIZLIK
Gelişen Karşıyakamızda eskiden bir ailede tek bir otomobil bile ender varken şu an her ailede birden fazla araç var. Otopark kapasitemiz 20 senedir aynı…Yıkılanın yerine yeraltındakini yaptığımızı düşünürsek, KASİAD’ın girişimleriyle 4-5 okulumuzun bahçesi eğitimsiz günlerde hem okula fayda hem de çarşımıza destek anlamında otopark olarak kullanılmaktadır. Ne yazıktır ki KASİAD’ta kurucu üye, yönetim kurulu üyesi ve ikinci dönem başkanı olduğum 20 yılda, sahildeki alanlarımızla ilgili yerel yönetimlere yaptığımız öneriler hiç kaale alınmamıştır. Halen otopark sıkıntımız devam etmektedir.
Karşıyakamızın tarihi değerleriyle ilgili olarak , Büyükşehir ve Yüksek Anıtlar Kurulu’nu bilgilendirip teklif ettiğimiz Karşıyaka Tarihi Meydanı’na maalesef Karşıyaka Belediyemiz cevap bile vermemiştir. Teklifimiz Karşıyaka İstasyonu, Latife Hanım Köşkü, Alibey Hamamı üçgenini kapsayan geniş alanı kapsıyordu. Metro yeraltından geçtikten sonra hükümet binamızın, belediyemizin, Zübeyde Annemizin anıtının, eşinin yaşadığı köşkün ve büyük Atamızın trene bindiği tarihi Karşıyaka Tren İstasyonu’nun çevrelediği alan…Burası pekala şu anki mezbelelik durumundan, Karşıyakamıza yakışan, tüm dünyadaki Karşıyakalıların övünebileceği yüz akı bir alan haline gelecektir. Yaşanabilir Karşıyaka için Karşıyakamıza ömür tüketecek gözle değil, torunlarımızın yaşayabileceği belde gözüyle bakmalıyız.  Yeter ki beldemize bu vizyon ile bakabilelim. Bakabilen Karşıyakalıları yönetimlere taşıyabilelim. Gerek insan, gerek konum, gerek ekonomik yönü ile Karşıyakamızda bunları gerçekleştirecek potansiyel vardır. Yeter ki Karşıyaka’ya hizmetin, Karşıyakalıya hizmet olacağını göz önünde bulunduralım. Karşıyakamız ile ilgili konulara asla popülist olarak yaklaşmayalım. Her zaman Karşıyakamız ve Karşıyakalımız en iyi şeylere layıktır. Ne mutlu ki bu beldenin insanıyım.

Tüm Karşıyakalı can dostlara selam olsun..


Yorumlar - Yorum Yaz
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı