• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir
İnstagram
Instagram

İnsan Olmak

Nejat TUNG (Türk Hava Kurumu Karşıyaka Şube Başkanı)

  
İnsan Olmak
İnsan olmak için 2 ayağının üzerinde yürümek, konuşmak, düşünmek, hayal kurmak, aklı olmak, alet yapmak yetmiyor! İnsan olabilmek için bazı duyguların, değer yargılarının gelişip kökleşmesi birey tarafından yürekten benimsenmesi ve istenmesi de gerekmektedir.

Tolerans (Hoşgörü) sahibi olacaksın, almaktan çok vermeye gayret göstereceksin, paylaşmaktan zevk alacak, severek elindeki nimetleri bölüşeceksin. Adil olacaksın, insanları ve doğayı sevecek, sevecen olacaksın. Çağdaş olacaksın. Çağdaş olmak, çağdaş düşüncede olmak demektir. Çağdaş düşüncede olmakta; laik, insancıl ve bilimsel olan özgür düşüncedir.

İnsan renk, din, dil, ırk ve cinsiyet farklılıklarının getirdikleri baskılardan kurtulunca insan olur. İnsan olmak çalışkan olmayı, üretken olmayı, özverili olmayı, görev bilincinde olmayı, sorumluluk duygusu taşımayı gerektirir.

Ayrıca insan olmak için onurunu koruyacak, herkesinde bir onuru olduğunu unutmayacaksın !

Mağrur ve megaloman olmayacaksın, her insanın içinde keşfedilmemiş sayısın değerler bulunabilen bir hazine olabileceğini unutma; Gururunun yerine tevazuu, (Alçak gönüllüğü) megalomani (kendini beğenmişlik) yerine de hoşgörülü ol. Karşındaki herkesin çok değerli özellikleri olabileceğini düşünerek herkese karşı saygılı ve sevgi dolu olmak insan olmaktır.

İnsan olmak kendi çıkarlarını ön plana almamak, yalnız kendini düşünmemek, dünyada yaşayan başka insanların olduğunun ve mutluluğunun diğer insanların mutluluklarına bağlı olduğunu bilerek tüm insanların mutlu olmalarına büyük bir şuur ve sorumluluk duygusuyla çalışan insan olmak demektir.  İnsan varlılığını evrenselleştiren bir yaratıktır.

Yaşadığı güzel şeyleri başkalarına da yaşatan, yaşamını başkalarıyla paylaşan, kendisini (varlığını) başkalarında arayan ve bulan bir yaratıktır. Bu yüzden insan mutluluğu ölçüsünde başkalarını da mutlu etmek ister. Buna çalışır ve çevresine diğer insanlara ızdırap vermekten, onların mutluluklarını bozmaktan kaçınır. İnsan korku ve tutkularından, çıkar umutlarından, kurtulabildiği ve çevresine yararlı olabildiği oranda insandır.


Yorumlar - Yorum Yaz
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı