• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Siyah Kurdele                                      
Üyelik Girişi
Facebook - Twitter
 Instagram
Kategori ve Sayfalar
Namaz Vakitleri
Küçük Avcı

Yıldırım İnşaat
Elal Ajans
 
Reklam Alanları

Faydalı Linkler
Günün Sözü
Tarihte Bugün

Tarihte Bugün v.7.0
Site Haritası
sanalbasin.com üyesidir

İzmir'in Dağlarında ÇiçeklerSavaş ÜNLÜ
savasunlu55@gmail.com

İzmir'in Dağlarında Çiçekler Açar


 Her insanın bir öyküsü olduğu gibi her kentin de birçok şiiri vardır.
Hele hele bu kentin beş bin yıllık bir geçmişi varsa…Hele bu kent, İzmir ise…
Hele bu kent, bağrından Homeros’ları çıkarmış ise…Yüzyıllardır çağıl çağıl akan Homeros pınarından içmeye ne dersiniz?

***

 

Enveri, Âşık Ömer, Seyit Efendi, Rahmi Efendi’den, günümüz ozanlarına kadar, yaklaşık altı yüze yakın ozanın binlerce İzmir şiirinin yer aldığı, böyle bir kent şiiri araştırmasının dünyada başka bir örneği var mı? Bilmiyoruz.   
 

                İzmirli iki eğitimci Memet Zeki Gündüz ve Muhittin Bilgin, uzun yıllar İzmir eğitimine hizmet ettiler. Çalıştıkları kurumlarda öğrencilerin gönüllerinde taht kurdular. Emekli olup köşelerine çekilmediler. İzmir’e, sanata, edebiyata, kültüre bir katkı sağlamak için çalışıp çabaladılar. İzmir şiirleri antolojisi hazırladılar. Bu örnek çalışma için tam beş yıl harcadılar. Sonuçta devasa bir yapıt ortaya çıkarttılar: İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar -İzmir Şiirleri-

Gece gündüz kütüphaneleri, sahafları mesken tuttular. Ozanlarla bire bir görüşüp şiirlerini derlediler. İzmir’in tanınmış sevdalılarından bilgiler devşirdiler. Üşenmeden onlara ulaştılar. Şimdilik 1200 sayfalık bir yapıt çıktı ortaya. İzmir şiirleri üzerine bugüne dek yapılmış en kapsamlı araştırma kitabı kitapçılarda yerini aldı. Kitabın ilk baskısı kısa sürede tükendi.

                Şenocak Yayınları tarafından yayımlanan kitabın büyük bir bölümü, İzmir kent kültürüne katkıda bulunmak ve İzmir kültür ortamında değerlendirilmek üzere, İzmir Büyükşehir Belediyesince alındı.

Araştırmacı yazarlarımız, bundan sonraki her baskının genişletilerek çıkarılacağını belirtiyorlar.

Muhittin Bilgin, kitapları konusunda şunları söyledi: “İzmir’in geçmişi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Bu kent ozanlar, yazarlar, bilgeler, sanatçılar kentidir. Kentin görünüşü bile insanı ozan yapıyor. Akdeniz’in İncisi’ne şiir yazılmazsa başka bir yere hiç yazılmaz. Homeros’tan beri ozanların da beşiği olmuştur İzmir. Bizler kültürümüze bir katkımız olsun diye uzun çalışmalar sonucunda bu kitabı hazırladık. 15. yüzyıldan bu yana İzmir üzerine yazılmış, ulaşabildiğimiz tüm şiirleri değerlendirdik. Kitabımızın ilk baskısının kısa sürede tükenmesi bizleri mutlu etti. İkinci baskı daha geliştirilmiş olarak okuyucuyla buluşacak.

İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar gibi ağır bir yükü omuzlayan Şenocak Yayınları sahibi değerli kültür adamı Bülent Şenocak’a, İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar’a sahip çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu’na ve İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar’a sundukları çiçeklerle bu güzelliğe katkıda bulunan İzmir sevdalısı ozanlarımıza teşekkürleri bir borç biliyoruz.

Memet Zeki Gündüz dostumla yeni çalışmalar için kolları sıvadık. Bunlar da kuşkusuz İzmir üzerine olacak.”

Memet Zeki Gündüz ise şunları ekledi: "Bu yapıt yalnızca yayımlanmış kitaplardan şiirler aktarmak olarak değerlendirilmemeli. Sözgelimi daktilo ile yazılmış, delgeçle deldikten sonra iple bağlanmış bir şiir dosyası geçti elimize.  Bir Ömür Boyu (Gönülden Kopan) adlı bu  yapıtın ozanı  Raif Giray.
Bunun dışında hiçbir kaynakta yaşamıyla ilgili bilginin yer almadığı onlarca ozanın (Nail Papatya, Timuçin Ova…) yakınlarıyla görüşülerek özgeçmişleri oluşturuldu. Bu açıdan da yapıtımız Türk Edebiyat Tarihi’ne katkıda bulunmayı amaçlamıştır.”

İzmir şiirleri üzerine derlenmiş bu kitapta İzmir kentini, kentin özelliklerini, kente gönül verenlerin duygularını dizelere dökülmüş biçimiyle okumak bir güzellik demeti olarak çıkacaktır karşınıza. Bir dizede kentin en ücra köşesine gideceksiniz. Bir başka dizede ise Körfez’de martıların kanadında yolculuk yapacaksınız. İzmir’i sevmenin bir başka adı olarak dizeler, dörtlükler dikilecek karşınıza. Aslında İzmir’i anlatmak için destanlar gerekir. Bu destan kent, geçmişten günümüze destansı olaylara beşik olmuştur. Birçok destanın doğmasına da öncülük etmiştir.

İlklerin kenti İzmir, bir ilke daha öncülük ediyor. Kendisine yakışır bir şiir kitabıyla kendini okuyucuya anlatıyor. Dizeler art arda akarken bir film şeridi gözlerinizin önünden akıp gidiyor. Geçmişten günümüze İzmir’in geçirdiği evrelere, yaşananlara tanık olmamak elde değil. Dizeler birer tanık gibi belleğinizde güller açtırıyorlar. İzmir’in adı geçiyor, o kadar da olsun demeden edemiyor insan.


İzmir sevdalıları, İzmir’e büyük bir aşkla bağlı olanlar, kentimi seviyorum diyenler, bir kez olsun gitmedim ama adı bile yetiyor diyenler, bu kitap sizlere ve şiire, İzmir’e gönül verenlere… Şiirleri okuduğunuzda hafif bir imbat esintisi tüm bedeninize egemen olacak, Körfez sizlere mavi mavi gülümseyecektir. Sevdanın dili olsaydı, İzmirli olduğunu kesinlikle söyleyecekti…

İzmir’in Dağlarında Çiçekler’in Açtığını görmeye ne dersiniz…
                                

İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar                                      
Şenocak Yayınları- Mart 2010
Memet Zeki Gündüz-Muhittin Bilgin

  
         


   


Yorumlar - Yorum Yaz
ULAŞIM
 Otobüs Seferleri Metro Seferleri
 İzban Seferleri
 VAPUR SEFERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Hava Durumu
Günlük Burçlar

Günlük Burç Falınız


Saat
Takvim
Sayı 2 Sayfa 1
Mayıs Sayısı Sayfa 1
Yıldırım İnşaat

 

 

Elal Ajans
   
Küçük Avcı